جهان هولوگرافیک

اگر روزی به شما بگن جهان اون طوری که شما تصور می کنین وجود نداره به عبارت ساده تر اجسام اطرافتان تنها سایه اس و موجودیتی که شما به اجسام می دین در حقیقت این طور نیست چه پاسخی دارین بدین؟

یعنی من الان بهتون بگم به فرض لباسی که توی دست شماست وجود داره ولی همین که می زارینش پایین دیگه نیست چه پاسخی می دین؟

یعنی دنیایی که ما در اون زندگی می کنیم زاییده ذهن ماست و تنها خیالی بیش نیست

                        

این همون کتابیه که این چند روز دستمه و شاید به جرعت بگم یکی از بهترین کتابهایی که تا حالا خوندم

                                

اینم کتاب به زبان اصلی

پیشنهاد می کنم حتما این کتاب رو بخونین البته بعضی جاهاش به نظر من یکم درکش مشکل بود به خصوص جاهایی که سعی شده بود دیدگاه رو از طریق نظریه فیزیک کوانتوم توضیح بده یه مقدار ادبیاتش سنگین بود ولی روی هم رفته از خوندنش واقعا لذت می برم

یه نکته بگم چیزهایی که توی این کتابه تا حدودی با بحث های عرفانی و فلسفی دین ما همخونی داره این نظریه یه چیزی مشابه نظریه تشکیک وجود ملاصدرا و عرفا هم این نظریه رو به اثبات رسوندن در حالت کلی تر و خلاصه تر یعنی چیزی به غیر از خدا نیست

و اما بخش هایی از کتاب :

پریبرام به این نکته پی برد که اگر الگوی هولوگرافیک مغز را تا نتیجه منطقی اش دنبال کنیم ، در به روی این احتمال گشوده ایم که واقعیت عینی جهان بیرون ـ فنجانهای قهوه ، کوهستانها ، درختان سرو ، چراغهای روی میز ـ ممکن است اصلا وجود نداشته باشد ، یا دست کم آنگونه که ما معتقدیم وجود نداشته باش.

با این فکر پریبرام در بحر حیرت فرو می رود و چنین می اندیشد که آیا واقعا ممکن است انچه عارفان بزرگ در طول قرون گفته اند حقیقت داشته باشد ، که واقعیت همان مایا است یعنی توهم ، و آنچه در عالم خارج است به واقع سمفونی پر طنین امواج موج گونه ، یعنی قلمرو فرکانسهایی است که تنها پس از انکه به ساحل حواس ما وارد شدند به جهانی که ما می شناسیم تغییر شکل می دهند؟

/ 2 نظر / 28 بازدید
نگین

سلام پیش نهاد میکنم کتاب های صفر و یک رو هم بخونید

شاهده

چقدر جالب فاطمه!! خیلی دلم میخواد بخونم!! باید پی دی افش رو پیدا کنم.. به زبان فارسی البته.. یه جورایی یتد فیلم ماتریکس افتادم..